''Kurtuluş'tan Bugüne Iğdır'' gecesi düzenlendi.

 

 

Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıl dönümü nedeniyle Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanlığınca Iğdır Anatolia Düğün Salonunda “Kurtuluştan Bugüne Iğdır” isimli bir gece düzenlendi.

Geceye Iğdır Vali vekili, Cumhuriyet Başsavcısı, İl Emniyet Müdürü, kurum amirleri, ve halk katıldı.

Açılış konuşmasını Iğdır – Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir ACAR yaptı. Daha sonra Ziya Zakir ACAR tarafından hazırlanan Iğdır’ı anlatan Sine-Vizyon gösterisi yapıldı.

Ziya Zakir ACAR tarafından Iğdır, Aras, Ağrı Dağı’na ait çekilen 100 adet fotoğraf sergisi gezildi.

Dernek Başkanı Ziya Zakir ACAR’ın konuşması

14 Kasım 1920 tarihi, ülkemiz genelinde gerçekleşen şanlı milli mücadelenin Iğdır’da sonuç verdiği ve Iğdır’ımızın düşman işgalinden kurtarıldığı gündür. Iğdırlılar, emperyalist güçlere karşı verdiği mücadelede birlik ve beraberlik ruhunu her zaman ön planda tutmuş, kısıtlı imkanlar içerisinde omuz omuza vererek düşmanla savaşmış ve karşı konulmaz cesaretiyle kentimizi düşman işgalinden kurtarmıştır. Iğdırlıların çabası, Türk Milletinin Kurtuluş Savaşı’ndaki mücadelesinin önemli bir ayağı olmuştur.

Cennetten doğduğu rivayet edilen Aras Nehrinin suladığı ve Göz kamaştırıcı, görkemi ve güzelliği ile beyaz duvaklı gelin gibi Iğdır Ovası’nı kucaklayan, Kutsal kitaplara konu olan, “Iğdır’ın Göğe Uzanan Eli olan Ağrı Dağı” Eteğinde bulunan, Şerefli tarihimizi yüzyıllarca zaferlerle dolduran ve bu kutsal yerleri şehit kanlarıyla doldurarak bizlere emanet eden atalarımızın yadigârı güzel şehrimiz olan Iğdır’da yaşamanın onur ve gururunu duymaktayız.

Türklerin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Dede-Korkut Şehri olan Iğdır’ımız zaman zaman düşmanlar tarafından işgal edilmiştir.

Bugün İlimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yılı dönümünü siz değerli katılımcılarla idrak ediyoruz.

Geçmişte birlik ve beraberlik içerisinde bu güzel topraklar için nasıl mücadele etmişsek, bu gün de Atalarımızın bizlere bıraktığı bu kutsal topraklarda yaşamanın onurunu birlikte yaşatacağız.

Birlik ve beraberliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.

Bundan 95 yıl önce, ülkemizin en doğu noktası ve üç ülkeye sınırı olan Iğdır’da Türk bayrağı göndere çekilmiş ve bir daha da inmemiştir. Aradan geçen yıllar boyunca Iğdırlılar, çeşitli iç ya da dış provokasyonlara maruz kalsa dahi sağduyuyu elden bırakmamış, yiğitliğinden ödün vermemiş ve bayrağımızı en doğuda dalgalandıran illerimizden birisi olmuştur.

95 yıldır ülkemizin güneşi ilk selamlayan kenti Iğdır’ın ve Türk halkının çaresiz günlerinde, ülkemize bir güneş gibi doğan, bağımsızlığımızın mimarı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir’i, vatanı uğruna Iğdır’da şehit düşen mehmetçiklerimizi, isimsiz kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyorum.  

GECEDEN FOTOĞRAFLAR