Ağrı Dağı Sempozyumu Sona erdi.

II. Uluslararası Türk Kültüründe Ağrı Dağı Sempozyumu Sona erdi.

 

Iğdır Azerbaycan Dil Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanlığı’nca Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı Salonunda yapılan sempozyum, 15 Mart 2016 günü saat 09.00’da başladı. Aziz şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşundan sonra İstiklal Marşımız okundu.

Açılış konuşmasını Iğdır Azerbaycan Dil Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir ACAR yaptı. Acar, konuşmasında:

Bazı şehirler vardır ki, içindeyken dahi özlersiniz. Daha sırtınızı dönüp uzaklaşmaya başladığınız an yeniden görmek, bir daha aynı sokaklarda dolaşıp tekrar keşfetmek istersiniz.

İşte Iğdır böyle bir kent.

Ben Iğdır’ı böyle görüyorum.

Bir çok uygarlığın izlerini bünyesinde barındıran Iğdır , tarihi ve kültürel değerlerin yanısıra bozulmamış doğal kokusu, avrupanın ve Türkiyenin en yüksek dağı olan ve tüm dünya dinlerinin anası olarak adlandırılan Türkiyemizin Göğe Uzanan Eli: Ağrı Dağı, Cennetten doğduğu rivayet edilen Aras Nehrinin suladığı kutsal vatan.

Güneşin ülkemize  ilk doğduğu kent olan

Iğdır‘dan hepinizi saygıyla selamlıyorum.  

 Iğdır’ımıza hoş geldiniz. Dedi.

Daha sonra Ziya Zakir ACAR tarafından çekilen 150 adet Iğdır, Ağrı Dağı ve Aras’a ait fotoğraf sergisi gezildi.

Azerbaycan, Nahçıvan, İran ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerin sebpozyuma katılan akademisyenler bildirilerini sundular.

15-16 Mart 2016 günlerinde Ağrı Dağı ve yakın çevresinin Tarih, Arkeoloji, Prehistorya, Sanat Tarihi, Coğrafya, Jeoloji, Ekonomi, Turizm, Etnografya, Dil ve Edebiyat, Teoloji, Spor, Doğal Çevre ve Kültür Varlıklarını kapsamlı bir şekilde ele alınan bildirler sunuldu.