25. Yılında HOCALI'yı Andık.

25. Yılında HOCALIYI ANDIK
Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği ve Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu ile birlikte Hocalı katliamının ...25. Yıl dönümü nedeniyle bir konferans düzenlendi.


Iğdır Kültür Merkezinde düzenlenen programa Iğdır Vali Yardımcısı Bilgehan Karanfil, Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Turan, Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Jandarma Komutanı Kahraman Dikmen 5. Hudut Alay Komutan yardımcısı Albay Murat DEMİRKIRAN, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, Aralık Kaymakamı Kemal DURU, İl Özel İdare Genel Sekreteri, İl Müftüsü, Iğdır Ehlibeyt Alimler Derneği Başkanı ve Dini hocalar, kurum müdürleri, akademisyenler, Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar, Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan yardımcısı Serdar Ünsal ve vatandaşlar katıldı. 
Saygı duruşu, İstiklal Marşımız ve Azerbaycan Milli marşının okunmasından sonra Arif Taşdemir tarafından Kuran-ı Kerim okundu. Açılış konuşmasını Dernek Başkanı Ziya Zakir ACAR yaptı. Acar konuşmasında:
Azerbaycan denince aklımıza hep; Bakü katliamı, Kara Ocak, Karabağ İşgali, Hocalı ’da yapılan soykırımlar gelir. Bunlar bölgede stratejik konumda olmanın bedelidir.
Avrupa ve Asya ülkeleri arasında ekonomik ve politik ilişkilerin gerçekleştirilmesinde Azerbaycan'ın elverişli coğrafi konumu tarihten beri bilinmektedir.
Asya'nın içinden, Çin ve Hindistan'dan Akdeniz ve Karadeniz kıyılarına gelen esas kervan yolları, özellikle "Büyük İpek Yolu" Azerbaycan topraklarından geçerdi. Doğu Avrupa'yı (Rusya dâhil) ve Volga nehri boyunca alanları, Derbent geçidi aracılığıyla Güney Kafkasya, İran ve Merkezi Asya'ya bağlayan ünlü kervan yolu da yine Azerbaycan'dan geçmekteydi. Böylece ülke içinden geçen uluslar arası kervan yolları dünya devletlerinin dikkatini eskilerden beri Azerbaycan'a yöneltmişti. 
Yakın tarihimizde Ermeniler tarafından yapılan 26 Şubat 1992 tarih sayfalarına kara yazı ile yazılmış olan Hocalı katliamının 25. Yılıdır.
Hocalı katliamı, insanlığın bugün ve gelecekte dersler çıkartması ve bugüne kadar gösterdiği tepki konusunda bir vicdan muhasebesi yapması gereken önemli bir olaydır. 
Hayatta kalanlar bu olayın tahribatından ruhlarını ve hafızaları bir daha asla kurtaramamışlardır. Bu katliamın kurbanlarının çektikleri acıların tüm dünya halkları tarafından anlaşılması gerekmektedir. 
Kanayan bir yürek, feryat eden bir millet, bir tarihse, bahis konusu olan şehitlerin mübarek emanetiyse, bu çığlıklar duyularak bu ıstıraplar sonlandırılmalıdır. Azerbaycan Türklerine karşı yapılan bu katliamın acılarını, kardeş Türk milleti olarak yüreğimizde hissediyor ve her zaman bu katliamı kınıyoruz.

Konferansta konuşan Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, Ermenistan Cumhurbaşkanının bir gazeteciye verdiği röportajda, "Azerbaycanlılar zannediyorlardı ki biz kadın ve çocuk öldüremeyiz. Ders olsun bu onlara. Bilsinler ki kadını da çocuğu da öldürürüz" şeklinde açıklama yaptığını belirterek, "600 sene imparatorluk yapmış Osmanlı, işgal ettiği ve gittiği topraklara katliam götürmedi. Kültür götürdü, oranın kültürünü almayı başardı. Biz buyuz, öldürmek ve katletmek için yokuz. Ama Hocalı ve Bakü'de geçtiğimiz asrın başı ve sonunda da Türk olduğumuz için katledildik" dedi.
Atatürk Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Kerem Karabulut’ta, Dağlık Karabağ ve Ermeni saldırganlığına değinerek, Ermeniler her zaman saldırgan bir millet olmuşlardır. Şu anda Dağlık Karabağ’ı işgal etmişlerdir. Bu topraklardan çekilmeleri gerekir. Fakat sırtlarını dayadıkları ağababaları Ermenilere destek veriyor. Aslında Azerbaycan işgal altındaki toprakları geri alacak güçtedir. Dedi.
Prof. Dr. Veli Baxsaliyev,Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Yüksel’de Ermenilerin Hocalı’ya yaptıkları saldırıyı, Hocalı faciasını anlattılar. Konferans sonunda Hocalı katliamı ile ilgili fotoğraf sergisi gezildi
Konferansa katılanlara plaket verildi.